Close

Shitësi dhe familja skamnore

Njeriu hyri në shitore dhe e pyeti shitësin: “Sa kushtojnë bananet” Shitësi iu përgjigj: “Zotëri bananet kushtojnë dymbëdhjetë, ndërsa mollët dhjetë dinarë:” Në atë moment në shitore hyri një grua e cila iu drejtua shitësit: “Dua të blejë një kilogram banane, çfarë çmimi kanë?” Shitësi u përgjigj: “Bananet janë tre, ndërsa mollët janë dy dinarë.”…

Si u suspendua ngapuna milingona e vyeshme?

(Tregim këshillues) Njëherë në një kohë, jetonte e lumtur MILINGONA, e cila për çdo ditë vinte e para në punë. Ishte e vyeshme dhe e gëzuar. Me një fjalë, ishte e lumtur derisa punonte. Këndonte këngë gëzimi, kurse rezultatet e punës së saj ishin të shkëlqyera. Duke e dëgjuar këngën e Milingonës, zotëri GRETHI, drejtori…

Gjuha shqipe vazhdon të mësohet si lëndë me zgjedhje në Turqi

Gjuha shqipe, lëndë me zgjedhje në Turqi | Në Shkollën “Aliya Izett Begoviç” në Lagjen Halilbeyli të nënprefekturës Kemalpasha (Kemalpaşa) të Izmirit, nënprefekturë ku jetojnë një numër i madh qytetarësh me origjinë boshnjake dhe shqiptare, u organizua një ceremoni me rastin e fillimit të mësimit të gjuhës shqipe si lëndë me zgjedhje. Në këtë ceremoni…

Turqi – Përfundon ndërtimi i Gazsjellësit Trans-Anadolli

Ka përfunduar ndërtimi i linjës gazsjellëse Trans-Anadolli (TANAP), që do të transportojë gazin natyror të Azerbajxhanit në Evropë nëpërmjet Turqisë. Ka përfunduar ndërtimi i linjës gazsjellëse Trans-Anadolli (TANAP), që do të transportojë gazin natyror të Azerbajxhanit në Evropë nëpërmjet Turqisë. Kjo linjë gazësjellëse, që konsiderohet si ‘rruga e mëndafshit të energjisë’, do të jetë e…

Kryetari i një nëndege të AAK-së: Na e teshi Ramushi, jo jam katolik – shko vlla në Graçanicë

Intervista e fundit e kryeministrit të Kosovës e dhënë për televizionin Beogradas “Happy” TV  ka ngjallur mjaftë reagime. Fillimisht me pjesëmarrjen e tij në të e pastaj edhe për deklaratat e bëra para gazetarit serb, sidomos ato për fenë, përcjell gazetametro.net. Ndërsa kritka kryeministri përveç personave të tjerë, ka marrë edhe nga anëtarë të subjektit…

Kelmendi: Lista Serbe kurrë s’flet shqip, pse Haradinaj po flet serbisht

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Gëzim Kelmendi, e ka cilësuar të papranueshme një intervistë të dhënë në gjuhën serbe, nga kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Ai ka thënë në emisionin “DPT Te Fidani”, se ishte befasuese dhe paradoksale intervista e Haradinajt për televizionin serb “Happy”, ku shefi i ekzekutivit kosovar u pyet nga gazetari serb…