Close

Organizatat turke do të shpërndajnë mish kurbani për 25 milionë njerëz në botë

STAMBOLL (AA) – Organizatat më të mëdha humanitare turke do të ndihmojnë 25 milionë njerëz nevojtarë në mbi 100 vende anembanë botës gjatë festës së Kurban Bajramit, e cila do të fillojë më 21 gusht. Sipas informatave që ka siguarar Anadolu Agency (AA), organizatat turke kanë planifikuar të ndihmojnë nevojtarët në vende të ndryshme të…

“El-Uskubi” – Familja e devoshme shqiptare në Medine të Arabisë Saudite

ERUDITËT E FAMILJËS EL-USKUBI (SHKUPI/SHKUPJANI) NË MEDINE TË ARABISË SAUDITE Jam i lumtur të ndaj me ju një gjetje të këndshme që ndoshta do t’ju gëzon! Prej familjeve më të shquara medinase – që, gjysh e stërgjysh i kanë dhënë Medinës personalitete të shquara, është edhe familja shqiptare EL-USKUBI – SHKUPI/SHKUPJANI. Se kjo familje ishte…

“Turqia është vend që nuk i ka asnjë cent borxh FMN-së”

Akademikë dhe ekspertë nga Maqedonia, Shqipëria dhe Kosova për AA vlerësuan krizën që ndodhi në periudhën e fundit mes Turqisë dhe Shteteve të Bashkuar të Amerikës (SHBA) dhe reflektimin e saj në ekonomi SHKUP/TIRANË /PRISHTINË (AA) – Akademikët dhe ekspertët nga Ballkani vlerësojnë se Turqia ka një model ekonomik të qëndrueshëm pavarësisht presioneve të mëdha…

Pas Merkelit edhe Macron krah Erdogan: stabiliteti ekonomik i Turqisë, i rëndësishëm për Francën

Goditja financiare e SHBA ndaj Turqisë, ka bërë që dhe Franca të afrohet ndaj kësaj të fundit. Pas kancelares Merkel, e cila këto ditë ka shkrirë akujt me presidentin Erdogan, është presidenti Macron ai që ka realizuar një bisedë telefonike me kreun e shtetit turk. Presidentët e të dy vendeve ranë dakord mbi një takim…

Kompanitë gjigande turke fillojnë fushatë embargoje ndaj Amerikës

Kompanitë më të rëndësishme të Turqisë mbështesin fushatën e embargos së reklamave ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Kompanitë më të rëndësishme të Turqisë mbështesin fushatën e embargos së reklamave ndaj Shteteve të Bashkuara të Amerikë. Pas Turk Telekomit ka ardhur një deklaratë edhe nga Linjat Ajrore Turke (THY). Kjo kompani deklaroi se nuk do…